Šalvěj

Botanický název:

šalvěj lékařská

 

Latinský název:

Salvia officinalis

 

Anglický název:

Sage, common sage, garden sage, golden sage, kitchen sage, true sage, culinary sage, Dalmatian sage, broadleaf sage

 

Alternativní jména:

babské ucho, babí břich, babí roucho, koda, kodice, koníčky, rapaňa, salvatrix, salvia, smrtky, šaltie, šalvice, šalvina, vlčí chvost

Popis

 

První zmínky o využití této vytrvalé byliny z čeledi hluchavkovitých spadá do Egypta do doby druhé poloviny 2.tisíciletí př.n.l., kde byla doporučována při onemocnění žaludku, proti bolestem zubů a astmatu nebo při podráždění pokožky. Název pochází z latinských slov 'salvare', "být zdráv" a 'opificina', lékárna. Původní rostlina se z domoviny ve Středomoří a Malé Asii rozšířila ve středověku do celé Evropy, kde byla pěstována v klášterních zahradách. V dobových textech jsou zmiňována doporučení užívat šalvěj pro zahřátí organismu, jako prevenci proti křečím, na záněty horních cest dýchacích, proti chrapotu a kašli, zmírnění trvalých bolestí nebo proti vředům.

 

Účinky

 

Redukuje stres a tiší úzkostné stavy. Pomáhá lepší funkci paměti, povzbuzuje mozkovou činnost. V organismu působí antioxidačně a preventivně proti neurodegenerativním chorobám a nádorovým onemocněním.

 

Má protizánětlivé účinky, nálev z tinktury je účinný při ošetření zánětu hrtanu. Antibakteriálně působí při hygieně dutiny ústní přičemž pomáhá odstraňovat zubní plak. Extrakt má deodorační aroma a účinnou eliminací baktérií působí proti pocení. Užívána v roztoku jablečného octa tonizuje a celkově pozitivně působí na pleť. Dezinfikuje akné, otoky a puchýře. Olej aplikovaný zevně hojí rány a jizvy a může být používán každodenně.

 

Snižováním hladiny glukózy v krvi zmírňuje průběh onemocnění cukrovkou.

 

Stimuluje růst nových vlasů, preventivně předchází šedivění přičemž vlasy zpevňuje. Zmírňuje návaly horka v období menopauzy a u žen při menstruaci působí svíravě a celkově posiluje.

 

Použití

 

Pro bohatý obsah karotenoidů, kyseliny listové, aminokyselin, vitamínů a stopových prvků je vedle kulinářství nejčastější využití především v léčitelství a také v kosmetice a farmacii ve formě destilovaného esenciálního oleje, tinktury nebo nálevu.

 

Recepty

Nálev

 

Sušenou  nebo čerstvě řezanou šalvěj v množství 2-3 čajové lžičky zalijeme 1 šálkem vroucí vody a necháme vyluhovat. Užíváme podle potřeby.

 

Odvar do koupele

 

4-5 hrstí čerstvé nebo sušené natě necháme přejít varem, odstavíme a necháme vyluhovat půl hodiny. Hotový odvar scedíme a vlijeme do koupele.

 

Kamenný showroom:

Kodaňská 73

101 00 Praha Vršovice

Provozovatel: Tomáš Macháček - Revolutionary Aquarium System

Created in 2017 by Dragonfish

Copyright 2017 by DragonFish s.r.o., Brio Aquaponics, Click and Grow respectively.

All rights reserved.