Šanta kočičí

Botanický název:

šanta kočičí

 

Latinský název:

Nepeta cataria

 

Anglický název:

Catnip, catswort, catmint

 

Alternativní jména:

bylina kočičí, dunda kočičí, kocúrník, kočičí marulka, kočičí nepeta, máta kočičí, melisa, nepeta

Popis

 

Vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých původem ze Středomoří a Malé Asie, která byla v minulosti pěstována jako léčivka a medonosná rostlina, se postupně rozšířila do celého světa. Obsahuje především silice, třísloviny, hořčiny, minerální látky a vitamin C. Je oblíbená u koček, které šanta svou vůní přitahuje. Účinnou obsaženou látkou je halucinogenní nepetalakton, který se uvolňuje do vzduchu a který kočky vdechují. Efekt vyvolaný šantou u koček trvá pět až deset minut, po požití rostlin kočkami dochází k útlumu díky sedativnímu účinku.

 

Účinky

 

Využívá se nať, která je v lékařství používána jako prostředek k léčbě nemocí nervového původu, proti bolestem hlavy a potížím zažívacího traktu pro zmírnění nadýmání a odstranění křečí v oblasti žaludku, žlučníku a ve střevech. Zvyšuje pocení a snižuje zvýšenou tělesnou teplotu nebo horečku. Má mírně sedativní účinek jako příbuzná meduňka. Jako podpůrný prostředek se využívá při psychickém vypětí, nespavosti a podráždění organismu. Mírně snižuje krevní tlak a tlumí křeče při menstruaci.

 

Použití

 

Nať je sbírána v době květu, kdy je obsah účinných látek nejvyšší. Suší se celá nadzemní část ve stínu na vzdušném místě zavěšená ve svazcích a uchovává se v suchu. Užívá se ve formě nálevu z listů nebo kvetoucí natě, ze šanty se připravuje také tinktura.

 

V kuchyni se používá jako ochucovadlo. Listy lze v přiměřeném množství přidávat do nádivek a pod pečená masa nebo použít jako složku čerstvých salátů.

 

Šantu lze použít pro své aroma jako přísadu do koupele. Podobně jako jiné byliny lze šantu využít ve formě kašovitých obkladů na podlitiny nebo podrážděnou pokožku.

 

Recepty

Nálev

 

1 čajová lžička řezané natě se zalije 1 šálkem vody. Po vyluhování a přecezení užíváme 2-3 x denně před jídlem.

 

Tinktura

 

Do 4 dílů alkoholu přidáme 1 díl květu nebo kvetoucí natě a necháme 3 týdny luhovat. Poté tinkturu scedíme a uchováváme v temnu a chladu. Užíváme denně 25 kapek, které přidáváme do čaje.

 

Kamenný showroom:

Kodaňská 73

101 00 Praha Vršovice

Provozovatel: Tomáš Macháček - Revolutionary Aquarium System

Created in 2017 by Dragonfish

Copyright 2017 by DragonFish s.r.o., Brio Aquaponics, Click and Grow respectively.

All rights reserved.