Africká kopřiva

Botanický název:

Pochvatec šišákovitý

 

Latinský název:

Plectranthus scutellarioides

 

Anglický název:

Painted nettle, Coleus

Popis

 

Bylina z čeledi hluchavkovitých s původním výskytem v Jihovýchodní Asii se rozšířila do tropických oblastí celého světa. Stálezelená divoce rostoucí vytrvalá bylina se stala oblíbenou dekorativní květinou bez specifických nároků na pěstování, u nás známou jako africká kopřiva. Rostlina se vyskytuje se v mnoha kultivarech lišících se mezi sebou především zbarvením listů, které je způsobeno nevyváženou pigmentací danou obsahem flavonoidu anthocyaninu a chlorofylu v pletivu listů.

 

Účinky

 

Zmírňuje soubor příznaků poruch trávení v oblasti trávicího traktu známé jako dispepsie. Pomáhá při zánětu oka, bolestech hlavy a při ošetření zevních poranění, podlitin a pohmožděnin nebo jako repelent proti střevním parazitům.

 

Využití psychoaktivních vlastností byliny probíhá při tradičních rituálech jihomexického indiánského kmene Mazatec. Mírný efekt v podobě změněného stavu vnímání působí konzumace čerstvých listů žvýkáním nebo inhalací kouře.

 

 

Použití

 

Ve světě se místně používá jako potravina nebo léčivo, např. tradičně na Sumatře při léčbě infekce ucha a žaludku nebo na Filipínách se z listů připravuje odvar s příznivým působením na zevní poranění, při trávících potížích, bolesti žaludku a úplavici. V čínské medicíně je charakteristické užití při vysokém krevním tlaku. V jiných oblastech se uplatňuje při bolestech hlavy případně jako přírodní antikoncepce. Lisovaná šťáva z listů a mladých výhonů se špetkou soli vyvolává porod. Samotnou vylisovanou šťávu lze aplikovat na bolestivá místa včetně leprózních lézí.

 

Listy jsou častou pojídány s chlebem a máslem. Po promnutí mezi prsty poškozené pletivo listů slouží jako jedna z kvasných komponent při přípravě piva. Míza vytékající po porušení struktury z listů se používá při tetování.

 

Kamenný showroom:

Kodaňská 73

101 00 Praha Vršovice

Provozovatel: Tomáš Macháček - Revolutionary Aquarium System

Created in 2017 by Dragonfish

Copyright 2017 by DragonFish s.r.o., Brio Aquaponics, Click and Grow respectively.

All rights reserved.