Jahodník

Botanický název:

Jahodník obecný

 

Latinský název:

Fragaria vesca

 

Anglický název:

Wild strawberry, woodland strawberry, Alpine strawberry, European strawberry, fraise des bois

 

Alternativní jména:

červené jahody, jahody, zemnice

Popis

 

Rostlina známá jako lesní jahoda, Severoamerickými indiány nazývaná "kořen srdce", je vytrvalou víceletou bylinou z čeledi růžovitých. Sbírána již od doby kamenné a cíleně pěstována ve staré Persii se s obchodem rozšířila do Asie a Evropy, kde do konce středověku byla oblíbenou plodinou.

 

Účinky

 

Využívají se čerstvé nebo sušené mladé listy, kořen a oplodí. Rostlina je bohatým zdrojem antioxidantů, vitamínu C, draslíku, kyseliny listové a esenciálních olejů. V lidovém léčitelství původních obyvatel je zdůrazňován všeobecný čistící účinek.

Pomáhá při látkové výměně, působí protizánětlivě a močopudně. Zklidňuje podrážděný žaludek a ledvinové obtíže. Kořen aplikovaný samotný působí protiprůjmově.

 

Klidní nervovou soustavu.

 

Použití

 

Konzumace listů byla v minulosti rychlým a dostupným prostředkem k léčbě kurdějí. Rozžvýkány na kaši, nebo sušené ve formě prášku smíchané s živočišným tukem, byly zevně aplikovány na rány, spáleniny nebo novorozencům na přerušenou pupeční šňůru k urychlení hojivých procesů. Plody se čistila a tonizovala dutina ústní.

 

Ve formě pasty lze aplikovat proti revmatu, zevně jako pleťovou masku, popř. extrakt z plodů jako pleťová voda. Používaly se také jako přírodní barvivo na textil nebo keramiku. Používají se v potravinářském, farmaceutickém a kosmetickém průmyslu jako surovina k výrobě likérů, jamů, polev, kosmetických aroma a v alternativní medicíně.

 

Čaj z listů a plodů je vhodný pro všechny věkové skupiny ke konzumaci bez omezení. Alkoholový extrakt se užívá 3x denně 5-15 kapek do 1 šálku vody.

 

Recepty

Nálev

 

Čerstvou nebo sušenou, v množství 1 čajové lžičky spaříme v 1 šálku vroucí vody a vyluhujeme 15 minut. Užíváme 4-5 šálků denně.

Kamenný showroom:

Kodaňská 73

101 00 Praha Vršovice

Provozovatel: Tomáš Macháček - Revolutionary Aquarium System

Created in 2017 by Dragonfish

Copyright 2017 by DragonFish s.r.o., Brio Aquaponics, Click and Grow respectively.

All rights reserved.