Levandule

Botanický název:

Levandule lékařská

 

Latinský název:

Lavandula angustifolia

 

Anglický název:

Lavender, true lavender, English lavender, garden lavender, common lavender, narrow-leaved lavender

 

Alternativní jména:

levandule klasnatá, levandule úzkolistá, devandula, devandule, dulenka, špika, špikanard, špikanádr, špikrnágl, špikrnát

Popis

 

Vytrvalá bylina z čeledi hluchavkovitých je tradiční kulturní rostlinou původem ze Středozemí. Název je odvozen z latinského "lavare" - koupat se. Bylina se zevně používala již ve starověku pro své aromatické vlastnosti jako přísada do lázní. Obsahuje silice, kumariny, třísloviny a organické kyseliny. Pěstuje se pro květ, celou nať nebo samotnou silici ve formě éterického oleje, který je získáván destilací. Pěstováním v našich zeměpisných podmínkách je obsah účinných látek nižší.

 

Účinky

 

Květ obsahuje vonné silice, třísloviny,hořčiny a pryskyřice. Obsah silic je v nati nižší, tříslovin vyšší. Pro své zklidňující účinky je květ součástí směsí bylinek užívaných při migrénách, kdy mírně snižuje krevní tlak a celkově klidní nervovou soustavu. Uvolňuje svalové křeče, ulevuje také při kašli a nachlazení a působí proti nespavosti a při závratích.

 

Levandule má vliv na zvýšení vylučování žluči, při nechutenství podporuje činnost střev a slinivky břišní a pomáhá při plynatosti, žaludečních neurózách, průjmech a nadýmání. Je mírně močopudná, odvodňuje a tlumí menstruační bolesti.

 

Při zevním užití působí proti bakteriím a plísním, tiší bolest při zánětech nervů, zmírňuje projevy revmatismu a hojí chronické rány. Jako součást lázeňských procesů při léčbě poruch krevního oběhu se přidává do koupelí pro prokrvení pokožky.

 

Použití

 

V léčitelství slouží zejména květ nebo celá kvetoucí nať. Sbírá se průběžně po celý rok a suší zavěšená ve svazcích ve stínu do 35° C. Ideálně je skladována v temnu a suchu.

 

Vnitřní užití

 

Levandule lékařská se nejčastěji podává jako čajový nálev.

 

Vnější využití

 

Z květů levandule se destiluje éterický olej. V aromaterapii se uplatňují především jeho zklidňující vlastnosti. Inhalace je prospěšná také při potížích dýchacího ústrojí.

V kuchyni se uplatňuje jako koření, které je možné konzervovat v oleji, v octu nebo naložit do cukru.

 

V kosmetice se používá jako přísada do parfémů, v péči o citlivou pokožku nebo jako vlasové tonikum. Jako součást masážních olejů pomáhá při bolestech svalů a kloubů.

 

Recepty

Nálev

 

Celou nať nebo květ v množství 1 čajové lžičky zalít 1 šálkem vroucí vody a po 10 minutách scedit. Užívat 3x denně.

 

Koupel

 

Množství 2-3 polévkových lžic levandule na 1 litr vody nechat přejít varem a odstát 10 minut. Poté scedit a vlít do připravené lázně. Doporučená doba setrvání je 15 minut.

 

Levandulový sirup

 

Je potřeba 0,5 kg čerstvé levandulové nati, 1,5 kg cukru, 2-3 citrony a 3ks kůry skořice vcelku. Nať Opláchnutou nať spolu s pokrájenými citróny a skořicí přivedeme k varu v 1 litru vody a vaříme 15 minut. Odstavíme a ponecháme vyluhovat 24 hodin. Druhý den scedíme, přidáme cukr a vaříme do zahuštění. Sirup slijeme do nádoby, uzavřeme, skladujeme v chladnu a temnu a užíváme dle potřeby.

 

Kamenný showroom:

Kodaňská 73

101 00 Praha Vršovice

Provozovatel: Tomáš Macháček - Revolutionary Aquarium System

Created in 2017 by Dragonfish

Copyright 2017 by DragonFish s.r.o., Brio Aquaponics, Click and Grow respectively.

All rights reserved.