Lobularie

Botanický název:

Tařicovka přímořská

 

Latinský název:

Lobularia maritima

 

Anglický název:

Sweet Alyssum, alyssum maritimum, sweet alison, alyssum

 

Alternativní jména:

laločnice přímořská

Popis

 

Vytrvalá rostlina z čeledi brukvovitých, která se pěstuje v mnoha kultivarech, může v našich podmínkách zplaňovat. Kvete v hustých trsech různými odstíny bílé až rudé se sladkým aroma. Původní domovinou je Středomoří odkud se v podmínkách mírného podnebného pásu rozšířila do celého světa. Jedná se o medonosnou rostlinu.

 

Účinky

 

Je účinná proti kurdějím, má močopudné účinky. Svíravý účinek je využíván při léčbě kapavky, v minulosti se používala při léčbě vztekliny V Asii se používá jako podpůrný prostředek při léčbě astmatu a psychických poruch. Při styku s pokožkou může u některých osob působit dráždivě.

 

Použití

 

Využívá se repelentních vlastností při výsadbě s jinými rostlinnými druhy náchylnými ke škůdcům jako jsou např. mšice, molice nebo svilušky. Rostlina přitahuje vosičky a slunéčka, které jsou v přírodě jejich přirozeným nepřáteli.

Květy a listy jsou jedlé s pronikavou chutí podobnou chuti listů brokolice. Rostlinné aroma lze přirovnat k vůni čerstvě posečeného sena nebo teplého medu. V gastronomii se používá k ochucení salátů a jiných jídel, kde lze využít její pronikavé chuti podobné hořčici.

 

Kamenný showroom:

Kodaňská 73

101 00 Praha Vršovice

Provozovatel: Tomáš Macháček - Revolutionary Aquarium System

Created in 2017 by Dragonfish

Copyright 2017 by DragonFish s.r.o., Brio Aquaponics, Click and Grow respectively.

All rights reserved.