Máta peprná

Botanický název:

Máta peprná

 

Latinský název:

Mentha piperita

 

Anglický název:

Peppermint, balsam mint, peppermint

 

Alternativní jména:

balšám, balšán, bylina Matky Boží, fefrminc, fefrmincka, fefrmincové koření, koření fefrmincové, náma, nána, nátkové koření, máta pepřová, peprmint, peprný balsám, pepřová máta, větrná bylina, větrová bylina, větrová zelina, větrové koření

Popis

 

Bylina z čeledi hluchavkovitých je mrazuvzdornou trvalkou má svůj původ v západní Evropě a dnes rozšířena v mírném podnebném pásu se vyskytuje po celém světě. Je přirozeným hybridem máty vodní a máty klasnaté a patří mezi nejstarší léčivky vůbec. Historické prameny dokladují její pěstování již ve starém Egyptu, v raném středověku byla např. součástí lékopisů na Islandu. V arabských zemích je oblíbeným povzbuzujícím nápojem.

 

Účinky

 

Používanou částí rostliny je nať, list a průmyslově destilovaná silice.

 

Listy obsahují komplex aromatických látek, z nichž má nejvýznamnější zastoupení mentol. Dále obsahuje třísloviny, flavonoidy a organické kyseliny.

 

Mentol jako hlavní účinná složka vyvolává pocit chladu a znecitlivuje. Máta tlumí projevy podráždění a svědění pokožky. Zpříjemňuje a čistí dech, výborná je na výplachy při bolestech zubů a dásní. Pro osvěžující účinky se přidává do koupele.

Vykazuje protikřečové, střevní plyny uvolňující a vylučování žluči podporující účinky. Tradičně je máta používána při léčbě chronických zánětů žaludku a střev, při křečích zažívacího traktu, plynatosti a chronických žlučníkových potížích.

 

Snižuje napětí hladkého svalstva, osvěžuje, ulevuje při nevolnosti a tiší bolest a mírně snižuje krevní tlak. Jako hojivý obklad je účinná při kožních onemocněních.

Posiluje nervovou soustavu a má mírné afrodiziakální účinky.

 

Použití

 

V léčitelství se využívá nať, listy se sbírají průběžně. Suší se při teplotě do 35° C a skladuje ve vzduchotěsné nádobě.

 

Dlouhodobě lze mátu užívat ve směsích bylin, kde v kombinaci s dalšími léčivkami posiluje jejich účinky. Společně s květem lípy posiluje organismus, s rozmarýnem povzbuzuje metabolické funkce, s meduňkou, řepíkem a benediktem se užívá při žaludečních potížích, s heřmánkem, lékořicí, proskurníkem, fenyklem nebo puškvorcem podporuje trávení a ve směsi se saturejkou pomáhá při impotenci a frigiditě.

 

Bylina je používána pro různá místní ošetření v ústní hygieně, při bolesti v krku, defektech pokožky doprovázené svěděním, bolestí nebo podrážděním. Jako aroma a tonikum pro osvěžení se přidává do koupele. Při potížích dýchacích cest se používá k inhalacím.

 

Silice s obsahem mentolu, která se získává vymrazováním je významnou obchodní komoditou. Mentolová silice nachází široké uplatnění při průmyslovém využití v potravinářství, farmaceutickém a kosmetickém průmyslu např. jako součást masážních gelů při bolestech svalů a kloubů. Světová spotřeba silice dosahuje několika tisíc tun ročně.

 

V gastronomii se používá k ochucení pokrmů. Známé a časté využití je v bylinných likérech a míchaných nápojích, kde čerstvé listy jsou nedílnou součástí např. míchaného nápoje Mojito. Osvěžující chuť dodává bonbonům, žvýkačkám nebo ústním vodám. Silné aroma poslouží při přípravě moučníků a desertů, při aranžování se využívá listů pro dekorativní efekt.

 

Recepty

Nálev

 

Obvykle 2-3 polévkové lžíce čerstvě podrcené nebo sušené máty nebo směsi zalijeme 1/2  litrem vroucí vody, zakryjeme a necháme 15 minut vyluhovat. Po přecezení užíváme 3x denně.

 

Bylinný olej

 

Čerstvými listy máty naplníme nádobu, zalijeme olivovým nebo jiným rostlinným olejem. Necháme asi týden odstát na slunci, poté slijeme. Olej dle receptu pomáhá proti bolestem hlavy, stačí jím potírat spánky nebo celé čelo. Lze ho užít také jako masážní olej na bolavé svaly, zklidňující olej na pohmožděniny apod.

Kamenný showroom:

Kodaňská 73

101 00 Praha Vršovice

Provozovatel: Tomáš Macháček - Revolutionary Aquarium System

Created in 2017 by Dragonfish

Copyright 2017 by DragonFish s.r.o., Brio Aquaponics, Click and Grow respectively.

All rights reserved.