Majoránka

Botanický název:

Majoránka zahradní

 

Latinský název:

Origanum majorana

 

Anglický název:

Marjoram, sweet marjoram, knotted marjoram, pot marjoram

 

Alternativní jména:

majoránka, marjánka, majorán, voněkras

Popis

 

Jednoletá bylina z čeledi hluchavkovitých původně pocházející ze severovýchodní Afriky, se postupně obchodní činností rozšířila v oblasti Středomoří a do Asie. V Čechách je pěstována od středověku, sklízí se před květem nať, která je typická nezaměnitelným aroma.

 

Účinky

 

Majoránka obsahuje aromatické silice, flavonoidy, třísloviny, hořčiny a vitamín C.

Mezi léčivé účinky patří podpora trávení prostřednictvím zvýšení sekrece žaludečních šťáv. Působí proti nadýmání a nechutenství, ulevuje při průjmech žaludeční a střevní křeče a celkově zklidňuje zažívací trakt.

 

Zklidňuje nervovou soustavu, posiluje při únavě a vyčerpání a potlačuje nespavost. V organismu působí protizánětlivě při rýmě a nachlazení a tiší bolesti hlavy. U žen snižuje bolesti při menstruaci a relaxuje hladké svalstvo.

 

Použití

 

V léčitelství se uplatňuje nadzemní část rostliny sklízená v době před květem, která se sbírá se do svazků a suší zavěšena ve stínu. Ze stonků se zdrhávají listy a květy.

V kuchyni díky aroma je nedílnou součástí staročeské kuchyně. Používá se k dochucení polévek, omáček nebo do masitých pokrmů nebo také do lehkých zeleninových salátů.

 

Charakteristickou vůni rostliny je možné zachovat v čerstvém stavu zamražením.

 

Bylina se v léčitelství užívá ve formě čajového nálevu. Jako uvolňující bylinná koupel pomáhá při bolestech svalů. Silnější nálev je vhodný k inhalacím při dýchacích potížích.Vnější použití nachází i majoránkový olej, který se aplikuje na spánky při bolestech hlavy, revitalizuje při námaze a vyčerpání organismu nebo uvolňuje svaly při masáži.

 

Recepty

Nálev

 

Sušené drhnuté listy a květ nebo čerstvá řezaná majoránka v množství 1-2 čajových lžiček se zalije 1 šálkem vroucí vody a nechá se vyluhovat 10 minut. Čaj s typickou nasládlou vůní se užívá průběžně během dne.

 

Bylinný olej

 

Do nádoby se vloží 10-15 polévkových lžic sušené drcené nati majoránky a zalije 0,5 litru olivového, slunečnicového nebo jiného rostlinného oleje. Nechá se odstát na slunci 2-3 týdny, přecedí a užívá dle potřeby.

 

Kamenný showroom:

Kodaňská 73

101 00 Praha Vršovice

Provozovatel: Tomáš Macháček - Revolutionary Aquarium System

Created in 2017 by Dragonfish

Copyright 2017 by DragonFish s.r.o., Brio Aquaponics, Click and Grow respectively.

All rights reserved.