Mimóza

Botanický název:

Citlivka stydlivá

 

Latinský název:

Mimosa pudica

 

Anglický název:

Mimosa, sensitive plant, sleepy plant, Dormilones, touch-me-not, shy plant

 

Alternativní jména:

mimóza, mimóza pravá

Popis

 

Jednoletá až dvouletá rostlina z čeledi bobovitých je známá především pro sensibilitu listů, které se při doteku skládají a spolu se stonkem se celá rostlina sklání. Původem z tropů Jižní a Střední Ameriky se postupně rozšířila do celého světa. Využívá se v tradičním léčitelství v tropické Americe, Asii a na Madagaskaru, v našich podmínkách je pěstována jako pokojová okrasná rostlina.

 

Účinky

 

Obsahuje toxický alkaloid leucenol a halucinogenní látku zvanou dimethyltryptamin (DMT) a přesto je součástí místních tradičních lékařství v Asii a Jižní Americe. Kořen působí psychoaktivně. Antidepresivní vlastnosti byliny se sedativním účinkem se využívá pro uklidnění při nespavosti a neurózách. Působí mírně diureticky.

 

Ve formě prášku nebo výtažku v alkoholu se kořen užívá vnitřně při vysoké hladině cukru v krvi, kterou reguluje. Chrání játra před toxickými látkami a působí protiprůjmově. Snižuje menstruační krvácení a možnost otěhotnění. Nálev ze sušeného kořenu inhibuje účinky hadího jedu.

 

Pasta získaná prostým rozdrcením listů aplikovaná zevně jako obklad snižuje pocity pálení při krvácení trávícího traktu. Alkoholový extrakt z listů je účinný při hojení vředů a výrazně redukuje jejich počet. Aplikace zevně ve formě teplého obkladu působí protizánětlivě, obecně jako prostředek působí biocidně proti bakteriím, plísním, houbám a virům.

 

Použití

 

Květ a list je široce využíván v tradičním léčitelství, výtažky v různých koncentracích jsou součástí alternativních lékařských přístupů.

 

V minulosti byla vysazována podél železnic a využívána jako palivo do parních strojů, surovina k výrobě papíru, jako půdopokryvná rostlina ve farmářství nebo k rekultivaci erozních půd při zalesňování.

 

Recepty

Výtažek - šťáva

 

Čerstvé listy v potřebném množství rozemeleme do kašovité konzistence, přidáme malé množství vody a vylisujeme např. přes plátno. Extrakt používáme zevně na léčení vnějších poranění.

 

Kamenný showroom:

Kodaňská 73

101 00 Praha Vršovice

Provozovatel: Tomáš Macháček - Revolutionary Aquarium System

Created in 2017 by Dragonfish

Copyright 2017 by DragonFish s.r.o., Brio Aquaponics, Click and Grow respectively.

All rights reserved.