Netykavka

Botanický název:

Netýkavka nedůtklivá

 

Latinský název:

Impatiens walleriana

 

Anglický název:

Busy Lizzie, balsam, sultana, impatiens

 

Alternativní jména:

netýkálek, netykalka, slabonoha, sultánka

Popis

 

Vytrvalá bylina z čeledi netýkavkovitých pochází původně z východní Afriky. V podmínkách mírného klimatu je pěstována jako jednoletka. Hojně kvetoucí různými odstíny je od poloviny 19. století oblíbenou a nenáročnou balkonovou květinou po celém světě. Název rostliny vychází ze strategie rozmnožování, kdy tobolka se semeny uvnitř po dotyku praskne a dojde k výtrusu v blízkém okolí.

 

Použití

 

Díky dekorativním ozdobným květům byla vyšlechtěna do množství kultivarů, které se liší barvou a tvarem okvětí, přičemž některé variety jsou plnokvěté.

 

Rostlina vytváří malé hlízy, které se vnitřně používají zpracované ve formě škrobu podobnému prášku získaného jejich uvařením a usušením., tzv. salep. Jde o bílou až žlutou gelovitou substanci sladké chuti s nepříjemným zápachem, vysoce nutričně bohatou, která se přidává do cereálií, do těsta pekárenských výrobků nebo do nápojů. Uvádí se, že 3-5 polévkových lžic prášku dodá dostatek energie pro 1 osobu na celý den.

 

Slizovitá konzistence salepu po smíchání 1 dílu salepu s 50 díly vody se využívá ke zmírnění podráždění gastro-intestinálního traktu a celkovému zklidnění organismu. Také mírní duševní stresové poruchy, pocity neklidu a úzkosti a preventivně chrání před projevy vyhoření. Extrakt některých kultivarů je součástí tzv. Bachových kapek, které mírní fyzická a emocionální traumata.

 

Kamenný showroom:

Kodaňská 73

101 00 Praha Vršovice

Provozovatel: Tomáš Macháček - Revolutionary Aquarium System

Created in 2017 by Dragonfish

Copyright 2017 by DragonFish s.r.o., Brio Aquaponics, Click and Grow respectively.

All rights reserved.