Nevadlec

Botanický název:

Nevadlec hřebenitý

 

Latinský název:

Celosia cristata

 

Anglický název:

Cockscomb

 

Alternativní jména:

kohoutí hřebeny

Popis

 

Je jednoletá rostlina z čeledi laskavcovitých původem z tropů, která je v Indii, Západní Africe a Jižní Americe cíleně pěstována. Kulturní kořeny využití byliny sahají k údajům o léčivých vlastnostech a použití v učení Ayurvédy v Indii a tradičních bylinných terapií v Číně. V současnosti převažuje využití dekorativních vlastností rostliny.  Sklízejí se květy a listy, které jsou v původní domovině požívány jako běžná zelenina.

 

Účinky

 

Květy a semena působí svíravě, staví krvácení, podporují prokrvení očí.

 

Aplikované ve formě extraktu působí proti parazitům a obecně mají silné antibakteriální, antioxidační a antivirální účinky.

 

Mezi hlavní terapeutické účinky můžeme řadit léčbu akutních krvácivých onemocnění trávicího traktu, zarudnutí oka, krevních sraženin nebo očního zákalu způsobujícího rozostření zraku a nevolností vyvolaných pocitem pálení v oblasti jater.

 

Použití

 

Při zevním i vnitřním užití odvaru z celé rostliny nebo tinktury z květů případně semen o koncentraci extraktu 30% likviduje řadu potenciálních útoků na lidský organismus ze strany mikro- a makroorganismů, např. jako prostředek s rychlým účinkem proti parazitům. U žen lze zevně užít při intimní hygieně.

V kuchyni lze využívat květy a listy jako běžnou zeleninu.

 

Kamenný showroom:

Kodaňská 73

101 00 Praha Vršovice

Provozovatel: Tomáš Macháček - Revolutionary Aquarium System

Created in 2017 by Dragonfish

Copyright 2017 by DragonFish s.r.o., Brio Aquaponics, Click and Grow respectively.

All rights reserved.