Petržel

Botanický název:

Petržel zahradní

 

Latinský název:

Petroselinum crispum

 

Anglický název:

Parsley, garden parsley, rock-celery

 

Alternativní jména:

apich obecný, apich zahradní, koření petruželové, malý petržel, mladý petržel, perašín, petruška, petruž, petružel, petruželka, petržílka

Popis

 

Petržel je běžnou kořennou zeleninou z čeledi miříkovitých. Dvouletá rostlina původem ze Středozemí se od starověku rozšířila do celého světa. Využívá se kořen a nať, které jsou díky obsahu silic aromatické. Obsahuje také flavonoidy, rostlinné pigmenty s antioxidačními účinky, a furanokumariny s toxickými účinky pro bakterie. Má vysoký obsah vitamínu C. Hojně se používá při přípravě pokrmů, jako koření nebo léčivka s širokým uplatněním.

 

Účinky

 

Patří mezi mediátory krevního tlaku, který normalizuje – vyšší snižuje a naopak. Užívá se při poruchách trávení, odstraňuje nechutenství, uvolňuje střevní plyny při nadýmání a křečích a proti střevním parazitům. Zlepšuje kvalitu pokožky a zpevňuje cévní stěny. Má diuretický účinek a pomáhá při nedostatečné funkci a zánětech močového měchýře, ledvin a prostaty. Podporuje odkašlávání při zánětech průdušek. Působí při neurózách a revmatismu. Upravuje menstruační cyklus a má afrodiziakální účinky.

 

Použití

 

Čerstvý kořen je součástí mnoha tradičních českých pokrmů, omáček a polévek. Sušený kořen ve formě nálevu má močopudný účinek.

 

Nať by měla být konzumována především čerstvá, nálev z natě není třeba dávkovat, působí proti únavě, anémii, upravuje krevní oběh, pomáhá při infekčních onemocněních a onemocnění očí.

 

Petrželová nať se přidává do polévek, omáček, pomazánek, těstovin, obloh, nádivek, zeleninových salátů nebo k masu a zdobí se jí a ochucují teplé i studené pokrmy.

 

Recepty

Nálev

 

V množství 1 čajové lžičky zalít 1 šálkem vroucí vody a po 10 minutách scedit. Užívá se 2-3x denně.

 

Kamenný showroom:

Kodaňská 73

101 00 Praha Vršovice

Provozovatel: Tomáš Macháček - Revolutionary Aquarium System

Created in 2017 by Dragonfish

Copyright 2017 by DragonFish s.r.o., Brio Aquaponics, Click and Grow respectively.

All rights reserved.