Stévie

Botanický název:

stévie sladká

 

Latinský název:

Stevia rebaudiana

 

Anglický název:

Stevia, candyleaf, sweetleaf, sweet leaf, sugarleaf, sweet-herb, honey yerba

Popis

 

Je bíle kvetoucí tropická rostlina z čeledi hvězdnicovitých původně pocházející z Jižní Ameriky. Jako léčivku a přírodní sladidlo k ochucení tradičního nápoje yerba maté ji používali domorodí obyvatelé v hraniční oblasti Brazílie a Paraguaye. Do Evropy se dostala s objevením Nového Světa v 16. století a odtud se rozšířila do Asie. V současnosti je komerčně pěstována a široce využívána jako náhrada řepného cukru při slazení.

 

Účinky

 

Obsahuje přes sto různých fytochemikálií, především glykosidy, flavonoidy, terpeny, rostlinné alkaloidy a kyseliny. Glykosid steviosid, který se vyskytuje v listech ve vysokých koncentracích (až 20%) má 300x vyšší sladící účinek než řepný cukr.

 

Použití

 

Používá se jako nálev nebo v práškové formě. Snižuje krevní tlak, zvyšuje prokrvení organismu a používá se jako podpůrný prostředek při léčbě hypertenze. Má antimikrobiální, antibakteriální a antivirální účinky. Působí preventivně před tvorbou zubního kazu. Tonizuje a povzbuzuje činnost srdce. Při zevní aplikaci je efektivní při léčbě dermatologických onemocnění jako jsou akné, kopřivka, záněty a svědění pokožky. Je mírně močopudná, vhodná pro diabetiky a osoby s nadváhou.

 

Recepty

Nálev

 

Množství přibližně 1/4 čajové lžičky sušených listů zalijeme 1 šálkem horké vody, scedíme a podáváme. Pije se 2-3x denně.

 

Kamenný showroom:

Kodaňská 73

101 00 Praha Vršovice

Provozovatel: Tomáš Macháček - Revolutionary Aquarium System

Created in 2017 by Dragonfish

Copyright 2017 by DragonFish s.r.o., Brio Aquaponics, Click and Grow respectively.

All rights reserved.