Tymián

Botanický název:

tymián obecný

 

Latinský název:

Thymus vulgaris

 

Anglický název:

Thyme, German thyme, garden thyme

 

Alternativní jména:

mateřídouška tymiánová, mateřídouška vonná, tymián, démut, démuť, douška mateří, douška vlašská, dymián, dymiánek, chodec, mateřánek, mateřídouška římská, mateřídouška vlašská, mateřinka, polní tymián, thým vonný, tymiánek, vonný tým, žadovník

Popis

 

Aromatická trvalka z čeledi hluchavkovitých pochází ze Středomoří. Římané jej pěstovalijako medonosnou rostlinu nebo jím vykuřovali obytné prostory. Řecké chrámy byly provoněny tymiánovou esencí, Egypťané jej používali jako konzervační látku při balzamování.

 

Účinky

 

Obecně má příznivé účinky při respiračních a zažívacích potížích. Je účinným digestivem, zlepšuje trávení a působí proti nadýmání. Povzbuzuje chuť k jídlu a činnost jater a ledvin. Může být použit při průjmech nebo kvasných zánětech sliznic.

 

Uvolňuje svalovou tkáň při bronchitických křečích, astmatu, laryngitidě a suchém nebo dávivém kašli. Léčí infekce dutiny ústní a při inhalacích podporuje protizánětlivé procesy v celém dýchacím ústrojí.

 

Má silně povzbuzující účinky a posiluje imunitní systém. Jako antioxidant chrání organismus před stárnutím.

 

Působí krvetvorně a stimuluje produkci bílých krvinek. Mírní místní podráždění pokožky.

 

Účinný proti parazitům, plísni nehtů, svalovým křečím, chronické únavě, depresím a úzkostným stavům, bolesti hlavy, stresu, nespavosti, chrápání, padání vlasů a kožním potížím.

 

Použití

 

Sbírají a suší se listy a kvetoucí nať.

 

Koncentrát ve formě těkavého esenciálního oleje obsahuje silice, třísloviny, hořčiny, flavonoidy a aromatické kyseliny účinné především jako expektorans, diuretikum, fungicid a antibiotikum. Pomáhá v aromaterapii, sušený tymián má větší aromatický účinek než čerstvý, v kašovité formě k podpoře hojení a ochraně před infekcí ran.

 

Zevně se používá v inhalacích, koupelích, jako ústní voda, kloktadlo nebo regenerační kožní tonikum. Má afrodiziakální účinky.

 

V gastronomii je široce využíván jako koření do různých jídel. Společně s petrželovou natí, bobkovým listem a česnekem je součástí bylinkového svazku 'bouquet garni', který se vkládá do nádoby při přípravě masa. Specifická nasládlá chuť doplňuje tzv. Provensálské koření.

 

Kamenný showroom:

Kodaňská 73

101 00 Praha Vršovice

Provozovatel: Tomáš Macháček - Revolutionary Aquarium System

Created in 2017 by Dragonfish

Copyright 2017 by DragonFish s.r.o., Brio Aquaponics, Click and Grow respectively.

All rights reserved.